Z-Group Logo

סוגי ביטוחים בבניין משותף

הקדמה - ניהול ביטוחים בבניין משותף

ביטוח לבניין המשותף הוא דבר בעל חשיבות עצומה. לא רואים את התועלת שבו עד שקורה אירוע שבו רכוש או אדם נפגעים חס וחלילה. במידה וקורה אירוע כלשהו בבניין שאינו מבוטח, העלויות יכולות להיות גדולות מאוד וההוצאה תיפול במלואה על דיירי הבניין. 

רוב סוגי הביטוחים אינם יקרים ביחס לדמי הועד אותם משלמים, ולכן כדאי לשים דגש על ביטוח הבניין המשותף ולדאוג שאתם אכן מבוטחים.

החוק במדינת ישראל אומר שהדיירים כולם צריכים להשתתף בתשלום על אירועים הקורים ברכוש המשותף של הבניין, למשל מעלית שמפסיקה לעבוד, שריפה שפורצת בלובי, פגיעה בקירות הבניין כתוצאה מנזילה ועוד. 

בנוסף לכל הנזקים שיכולים לקרות לרכוש, יש לקחת בחשבון שיכול לקרות נזק לאנשים תוך כדי שהם בשטח הבניין המשותף. זה יכול להיות בעל מקצוע שנפצע תוך כדי עבודתו בבניין או בן אדם שנפל ונפצע כתוצאה מליקויים בשטח הבניין לדוגמה ברזל שבולט מן האדמה.

המספר המינימלי של דירות בבניין לצורך ביטוח בניין הוא 2.

אילו סוגי ביטוחים קיימים בבניין משותף?

ישנם שלושה סוגי ביטוח עיקריים שמיועדים לבניין המשותף:

ביטוח צד ג':

ביטוח זה מכסה מקרה בו משהו נפגע כתוצאה מהרכוש המשותף בגלל רשלנות כלשהי של הבניין ותובעים את הבניין. זה יכול להיות רכוש פרטי שנפגע ואף אורח ששהה בשטח הבניין ונפצע.

דוגמה טובה לכך היא ילד קטן שרץ בשטח הבניין, נופל ונפגע כתוצאה מבור פתוח ללא גידור או אזהרה. במקרה כזה הבניין חשוף לתביעה על ידי הורי הילד ואם הבניין מבוטח בביטוח צד ג' אז הביטוח הוא זה שישלם.

דוגמה נוספת היא דייר שדירתו נפגעה כתוצאה מנזילה שקרתה בגלל רשלנות באיטום הגג המשותף של הבניין. חשוב לציין שביטוח צד ג' כשלעצמו לא מכסה נזקים הנגרמים לבניין, אלא רק נזקים שנגרמים לרכוש פרטי שניזוק כתוצאה מהרכוש המשותף של הבניין.

תביעות צד ג' יכולות להסתכם בכמה אלפי שקלים ואף להגיע למאות אלפי שקלים, ולכן יש לביטוח צד ג' חשיבות עצומה ומומלץ שכל בניין יבוטח בביטוח זה.

 

מה כולל לרוב ביטוח צד ג' בבניין משותף?

  • ליווי וטיפול משפטי מלא על ידי צוות מקצועי מרגע קבלת התביעה ועד לסיום ההליכים המשפטיים
  • סכומי הביטוח הם גבוהים ויכולים בחלק מהביטוחים להגיע עד ל-5,000,000 ₪ למקרה או תקופה כלשהי קיימים ביטוחי צד ג' המאפשרים להגדיל את סכום הביטוח אף יותר
  • ניתן לרכוש הרחבות לביטוח על מנת להכליל בפוליסה שטחים מסחריים, בריכה, חדרי כושר, מכפילי חנייה ועוד
  • בחלק מהפוליסות ניתן לכלול הרחבה לחדר אירועים בבניין (אם יש כזה) ללא תוספת תשלום
  • עלות הביטוח לדירה (פרמיה) זולה יחסית ומתחילה ב-30 ₪ לדירה לשנה
 
ביטוח בבניין משותף

ביטוח תביעות אישיות כנגד חברי ועד בית:

זוהי הרחבה מומלצת לביטוח צד ג'. ביטוח חברי ועד מיועד למקרה שבו אדם כלשהו או רכושו נפגע בשטח הבניין והוא מגיש תביעה באופן אישי כנגד ועד הבית של אותו בניין. 

על מנת שחברת הביטוח תטפל במסגרת ביטוח צד ג' במקרה כזה, צריך היה לרכוש פוליסת צד ג' הכוללת הרחבה לתביעות אישיות כנגד חברי ועד. אם הפוליסה אכן נרכשה, אז חברי ועד הבית יהיו מוגנים מפני תביעות במידה ואכן יש רשלנות כלשהי בשטח הבניין המשותף.

עלות ביטוח תביעות אישיות כנגד ועד בית עולה 15 ש"ח לדירה לשנה (נותן כיסוי של עד חצי מיליון), או 21 ש"ח לדירה לשנה (נותן כיסוי של עד מיליון וחצי)

חשוב לדעת: עבור ביטוח צד ג' מורחב, צריך להשיג רוב של 60% מדיירי הבניין ואז ניתן להחיל על שאר הדיירים.

ביטוח חבות מעבידים:

ביטוח זה מכסה מקרה בו עובד שהבניין מעסיק נפגע בזמן שהותו בבניין כתוצאה מרשלנות של הבניין. 

דוגמה טובה לכך היא מנקה של הבניין שקיבל סולם שבור מועד הבית בשביל לבצע את עבודתו ונפצע תוך כדי עבודה. במקרה זה הבניין חשוף לתביעה על ידי נותן השירות וביטוח חבות מעבידים הוא זה שישלם.

עלות ביטוח חבות מעבידים יחסית זול ונע בין 120-150 ₪ לבניין לשנה. בגלל שביטוח זה מאוד זול, התמורה הפוטנציאלית שלו בהחלט משתלמת ולכן מומלץ לעשות אותו גם כן.

 

ביטוח מבנה לבניין משותף:

ביטוח זה מכסה חלקים מסוימים בבניין שאותם מגדירים בפוליסה כמו חדר מדרגות, מעלית, לובי, חדר אשפה, חניה וכו'. הכיסוי הוא מפני נזקים שנגרמים לרכוש המשותף כתוצאה מאחד מהסיכונים המבוטחים למשל שריפה, פיצוץ גז, רעידת אדמה, נזק סערה/סופה, נזק צנרת ועוד.

ביטוח זה יקר משמעותית משאר הביטוחים. ביטוח מבנה מפני נזקי אש ומים נע בין 80-150 ₪ לדייר לשנה. לרוב יש מינימום הזמנה של 2000 ₪ לביטוח זה.

 

באילו בניינים כדאי להשקיע בביטוח מבנה לבניין משותף?

בעיקר בבניינים ישנים כדאי לעשות ביטוח מבנה לבניין משותף משום שהסבירות שיקרה בהם אירוע כמו פיצוץ צנרת, חלקים שיפלו מהבניין וכו' היא גבוהה ביחס לבניינים חדשים יותר. 

לעיתים הנזק הנגרם מאירועים כאלה הוא יקר מאוד וביטוח זה יחסוך מדיירי הבניין לשלם בעצמם את כל הסכום הנדרש לתיקונים.

 

מה חשוב להכניס בפוליסה של ביטוח מבנה לבניין?

על מנת למנוע מצב בו יש תלות רק באנשי המקצוע של חברת הביטוח (כמו שרברבים, חשמלאים, שיפוצניקים), ניתן להכניס מראש סעיף שקובע שיש לבניין אפשרות להיעזר בבעל מקצוע פרטי שאותו דיירי הבניין בוחרים להעסיק. 

ישנם טיפים נוספים שיקלו רבות על ההתנהלות מול חברות הביטוח ויחסכו כסף וזמן רב, ולכן מומלץ לפעול מול חברות הביטוח בעזרת סוכן ביטוח ולא לבד באופן ישיר.

ביטוח מבנה לבניין משותף

לסיכום

ביטוח לבניין המשותף הוא דבר קריטי שיכול לחסוך כסף רב. מומלץ לוודא שהבניין מבוטח לפחות בביטוח צד ג' מורחב וביטוח חבות מעבידים על מנת לחסוך כסף רב ועוגמת נפש כתוצאה מתביעות כנגד הבניין או כנגד חברי ועד הבית. 

במידה והבניין מנוהל על ידי חברת ניהול ואחזקה, חשוב לדעת שברוב המקרים חברות כאלה יכולות להשיג פוליסת ביטוח עם תנאים טובים יותר עבור הדיירים מאשר פוליסה שישיג ועד בית בודד משום שכוח המיקוח שלו קטן יותר.

 Z-Group הינה חברת ניהול ואחזקת מבנים בעלת ערכים של מקצועיות, שקיפות ואמינות – למדו עוד עלינו

שתפו את המאמר

Facebook
LinkedIn
WhatsApp

אולי יעניין אותך: